مکالمات communication

1) مکالمات رادیویی - پایه

مکالمه برای ترافیک از اصول اولیه است . اما به منظور تبادل اطلاعات ارسال متن و رادیو میتواند به یک میزان اهمیت مورد استفاده قرار گیرد .ارسال پلان پروازی یک شکلی از تبادل اطلاعات است که اطلاعات بر روی رادیو بین خلبان و کنترولر ارسال می شود . پیامها بین دو یا چند کنترولر به ترتیب برای هماهنگی ترافیکها هم جزء ارتباطات هستند.

به طور مختصر میتوان گفت بمنظور کنترل ترافیکها مکالمات و تماسهای زیادی نیاز است .

با توجه به حجم زیاد ارتباطات و پیامهای ارسال شده این امکان بوضوح وجود دارد که خطر اشتباه در فهم دریافت اطلاعات بوقوع بپیوندد همچنین برای خرید زمان ارسال پیامها بصورت کوتاه و مختصر لازم است لذا بمنظور بدست امن شما به آموزش مکالمات رادیویی نیازمند ATC . آوردن مهارت و اسامی ساختگی برای مثال مورد استفاده قرار خواهد گرفت :

IRA723 + Iranair 723

Control = somewhere

2) تکنیک های رادیویی Radio technique

اجازه دهید از پایه شروع کنم . چندین اصول اولیه وجود دارد که شما بایستی مورد توجه قرار دهید .

گوش کردن قبل از صحبت کردن :

برای دو کنترلر غیر ممکن است در یک فرکانس رادیویی همزمان اقدام به ارسال پیام نمایند سیگنال های رادیویی بلوکه خواهند شد و نتیجه آن دریافت نویز می شود . بنابراین مهم است استیشن قبل از شروع ارسال 5 ثانیه فرکانس رادیویی را مونیتور کند تا اطمینان حاصل شود که پیامهای ارسال شده وجود ندارد اگر شما یک پیام را دریافت میکنید قبل از اینکه شما شروع به مکالمه نمایید اجازه دهید مکالمه پایان یابد . اگر در پایان یک تماس رادیویی یک پاسخ مکالمه Read back را انتظار دارید بلافاصله شروع به ارسال پیام نکنید .

تفکر قبل از صحبت :

جریان مکالمات رادیویی تا جایی که ممکن است باید آرام صورت گیرد لذا برای نیل به این موضوع حیاتی است که ابتدا فکر کنیم قبل از اینکه پیام را ارسال کنیم تا پیامها بصورت دقیق و غیر بریده (uninterrupted) ارسال شوند .

بلند صحبت کردن :

پیامهای طولانی بایستی به جملات کوتاه با مکث کوتاه بین آنها تقسیم شوند . سرعت مکالمه بصورت رایج و معمول حدود 100 کلمه در دقیقه بکار میرود اما زمان خواندن پیامهای طولانی مثل گزارش وضعیت آب وهوا و دادن مسیر کلیرنس پیچیده سرعت مکالمه به 60 کلمه در دقیقه کاهش می یابد . لازم به یاد آوری است که در حین مکالمه بایستی فاصله میکروفون تا دهان مناسب و ثابت باشد و هنگام صحبت تن صدا بصورت عادی انجام پذیرد .

با تشکر از جناب آقای امیر طوافیان

 

منبع:

onlyaircraft.blogfa.com

/ 0 نظر / 35 بازدید